Wydawca treści
Zasady korzystania z ROEPL, Standardy Ochrony Małoletnich w Nadleśnictwie Zdrojowa Góra
SKRÓCONA WERSJA STANDARDÓW OCHRONY MAŁOLETNICH
Osoby, z którymi masz kontakt w Naszym Nadleśnictwie, powinny zachowywać się grzecznie i z poszanowaniem Twoich potrzeb. Zależy nam aby nasze spotkania przebiegały w dobrej atmosferze i poszanowaniem godności wszystkich osób podczas zajęć edukacyjnych oraz innych aktywności realizowanych przez naszą jednostkę.
- Nikomu nie wolno Cię krzywdzić, w jakikolwiek sposób.
- Masz prawo być traktowane tak samo jak wszystkie inne dzieci.
- Masz prawo do zadawania pytań pracownikom Nadleśnictwa.
- Pracownikom nie wolno stosować wobec Ciebie przemocy.
- Masz prawo do informacji i prawo do prywatności.
- Pracownikom nie wolno bez zgody Twojej i Twoich Rodziców/Opiekunów robić Ci zdjęć, nagrywać filmów.
- Pracownikom nie wolno proponować Ci alkoholu, papierosów ani nielegalnych substancji ani używać ich w Twojej obecności.
- Pracownikom wolno Cię dotykać tylko za Twoją zgodą lub w sytuacji zagrożenia zdrowia lub życia.
- Pracownikom nie wolno Cię bić, szturchać, popychać ani dotykać Cię w jakikolwiek inny sposób, którego nie chcesz.
- Pracownicy mogą się z Tobą kontaktować wyłącznie w czasie pracy i w związku z ich pracą.
- Pracownikom nie wolno zapraszać Cię do ich miejsca zamieszkania, ani kontaktować się z Tobą w mediach społecznościowych lub przez prywatny telefon.
Pamiętaj, że lubimy Cię takim jaka/i jesteś. Podczas zajęć po Twojej stronie leży również obowiązek kulturalnego zachowania względem innych Dzieci i Dorosłych. Chcemy, żebyście się do siebie odnosili z szacunkiem, oraz m.in. nie bili, nie szturchali, nie krzyczeli i nie dokuczali. Jakakolwiek przemoc fizyczna czy psychiczna jest zakazana.
Kiedy czujesz się niekomfortowo w jakiejś sytuacji, ktoś robi Ci krzywdę lub zachowuje nieodpowiednio, możesz powiedzieć o tym innemu pracownikowi, który Cię wysłucha i pomoże!
Regulamin korzystania z Regionalnego Ośrodka Edukacji Przyrodniczo – Leśnej „Zdrojowa Góra”
- Z zajęć w Regionalnym Ośrodku Edukacji Przyrodniczo – Leśnej „Zdrojowa Góra” mogą korzystać:
- zorganizowane grupy uczestników edukacji ekologicznej, przede wszystkim dzieci w wieku przedszkolnym, dzieci i młodzież szkolna oraz grupy dorosłych,
- zajęcia dydaktyczne odbywają się przy udziale maksymalnie 30 osób, udział w zajęciach powyżej 30 osób jest możliwy jedynie przy indywidulanych ustaleniach z pracownikiem Nadleśnictwa odpowiedzialnym za edukację.
- Zajęcia odbywają się w dniach i godzinach pracy Nadleśnictwa przez cały rok. Zajęcia planowane w trakcie dni wolnych, świątecznych lub godzin popołudniowych odbywają się na podstawie indywidualnej zgody Nadleśniczego.
- Pracownicy Nadleśnictwa zajmujący się edukacją przyrodniczo – leśną prowadzą rejestrację grup.
- W tym celu prowadzona jest ewidencja grup uczestniczących w zajęciach z edukacji przyrodniczo – leśnej oraz osób korzystających z obiektów.
- Zajęcia dydaktyczne z zakresu edukacji leśnej są bezpłatne.
- Udział w zajęciach jest rezerwowany przez Zgłaszającego, np. przedstawiciela: placówki oświatowej, opiekuńczo - wychowawczej oraz organizacji nie prowadzącej działalności zarobkowej w zakresie edukacyjnym, turystyki i rekreacji. Rezerwacji można dokonywać drogą telefoniczną oraz z wykorzystaniem poczty elektronicznej.
- Tylko potwierdzenie zgłoszenia przez Nadleśnictwo jest równoznaczne z rezerwacją danego terminu.
- Tematyka, program zajęć, czas trwania i termin spotkania jest uzgadniany z prowadzącym zajęcia – upoważnionym w tym zakresie pracownikiem Nadleśnictwa.
- O rezygnacji lub zmianie terminu zajęć należy niezwłocznie poinformować Nadleśnictwo.
- Nadleśnictwo ma prawo odwołać lub przerwać zajęcia w przypadku wystąpienia niesprzyjających warunków atmosferycznych lub innych zdarzeń mogących zagrozić bezpieczeństwu i zdrowiu uczestników w tym nagannego zachowania grupy, uzasadnionego podejrzenia, że uczestnik lub uczestnicy zajęć są pod wpływem alkoholu lub innych środków odurzających, niezgodnego ze zgłoszeniem stanu osobowego opiekunów lub liczby podopiecznych. W takim przypadku Nadleśnictwo nie bierze odpowiedzialności za koszty poniesione przez jednostkę zgłaszającą.
- Za szkody wynikłe z winy uczestników zajęć takie jak zniszczenie eksponatów, pomocy dydaktycznych, sprzętu audiowizualnego i innych stanowiących wyposażenie Nadleśnictwa oraz za szkody w infrastrukturze Nadleśnictwa odpowiada materialnie zgłaszający grupę.
- Szkody powstałe podczas pobytu na obiekcie z winy korzystającego będą usunięte na koszt zgłaszającego grupę.
- Nadleśnictwo zobowiązuje się do poinformowania Zgłaszającego o zagrożeniach jakie mogą powstać w miejscach odbywania zajęć na terenie wszelkich obiektów, w tym infrastruktury leśnej.
- Zgłaszający jest zobowiązany do powiadomienia uczestników zajęć (w przypadku nieletnich – opiekunów/rodziców) o zagrożeniach wynikających z przebywania na terenach leśnych, a w szczególności o:
- możliwości ukąszeń przez owady, kleszcze i inne zwierzęta,
- zagrożeniu z tytułu poruszania się po terenach leśnych (zagrożenie ze strony spadających gałęzi, możliwości potknięć czy poślizgnięć na nierównościach terenu itp.),
- zagrożeniach z tytułu samowolnego oddalenia się od grupy w terenie leśnym (możliwość zabłądzenia),
- zagrożeniach ze strony maszyn w ruchu (pojazdy transportowe),
- alergiach i podrażnieniach wywołanych przez rośliny,
- konsekwencjach nagannego zachowania uczestników, samowolnego oddalenia się od grupy, spożywania alkoholu i palenia papierosów,
- konieczności zapewnienia odpowiedniego do warunków pogodowych i terenowych ubioru.
- W przypadku korzystania z miejsca ogniskowego na terenie Nadleśnictwa (po zakończeniu zajęć edukacyjnych) obowiązkiem opiekunów jest nadzór nad przestrzeganiem zasad bezpieczeństwa przez uczestników ogniska w tym – ostrożnego sposobu obchodzenia się z paleniskiem, kijami do pieczenia kiełbasek, zachowania bezpiecznej odległości od ogniska, nie wrzucania śmieci do ogniska, przestrzegania zasad ochrony przeciwpożarowej na terenach leśnych.
- Organizator decydując się na przyjazd powinien zapoznać uczestników z zasadami ustalonymi przez Nadleśnictwo Zdrojowa Góra dot. prowadzenia zajęć edukacyjnych, Standardami Ochrony Małoletnich oraz korzystania z obiektów Nadleśnictwa i zobowiązać ich do zastosowania się do tych zasad.
- Dla użytkujących obiekt (wymienionych w punkcie 1), którzy chcą zorganizować ognisko ustala się opłatę manipulacyjną w wysokości 30 zł brutto. Opłatę należy uiścić przelewem na rachunek bankowy: BNP Paribas 90 1600 1462 1027 6150 7000 0001, przelew powinien wpłynąć na konto Nadleśnictwa 1 dzień przed umówionymi zajęciami lub w dniu zajęć w formie bezgotówkowej (kartą płatniczą) w siedzibie Nadleśnictwa.
- Zgłaszający bierze odpowiedzialność za ewentualne następstwa zagrożeń, o których mowa w pkt. 14 i 15.
- Zgłaszający zobowiązuje się do sprawowania nadzoru organizacyjnego i wychowawczego nad grupą przez cały czas jej pobytu na terenie Nadleśnictwa, w tym: posiadania środków prewencyjnych (repelenty), pierwszej pomocy (apteczka) oraz udziału osoby posiadającej stosowne umiejętności do udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej.
- Obowiązkiem uczestników zajęć edukacyjnych jest odpowiednie zabezpieczenie rzeczy osobistych. Nadleśnictwo nie ponosi odpowiedzialności za straty wynikłe w tym zakresie.
- Warunkiem przeprowadzenia zajęć jest przekazanie do Nadleśnictwa podpisanego przez Zgłaszającego lub osobę upoważnioną do organizacji spotkania „Oświadczenia o zapoznaniu się i akceptacji treści Regulaminu korzystania z Regionalnego Ośrodka Edukacji Przyrodniczo – Leśnej „Zdrojowa Góra” oraz Standardów Ochrony Małoletnich w Nadleśnictwie Zdrojowa Góra (Załącznik nr 2) dostępnego na stronie internetowej Nadleśnictwa w zakładce „EDUKACJA” (https://zdrojowagora.pila.lasy.gov.pl/zasady-korzystania-z-roepl-standardy-ochrony-maloletnich) najpóźniej w dniu umówionych zajęć.
- Uczestnictwo w zajęciach jest jednoznaczne z wyrażeniem zgody na gromadzenie i przetwarzanie danych osobowych przez Nadleśnictwo Zdrojowa Góra na potrzeby zajęć zgodnie z „Klauzulą Informacyjną RODO” oraz „Klauzulą Informacyjną Monitoringu” dostępną w budynku Nadleśnictwa oraz na stronie internetowej https://www.gov.pl/web/nadlesnictwo-zdrojowa-gora/polityka-prywatnosci.
- Korzystający z obiektów są zobowiązani do pozostawienia obiektu i otaczającego terenu w należytym ładzie i porządku.
- Zgłaszający zobowiązany jest do pozostawienia obiektu w stanie nie gorszym niż go zastał. Jeżeli podczas użytkowania obiektu doszło do uszkodzeń/awarii, Zgłaszający zobowiązany jest powiadomić o tym fakcie pracownika Nadleśnictwa.
- Użytkujący są zobowiązani do szczególnej ochrony zasadzonych drzew i krzewów na terenie obiektu.
- Nadleśnictwo Zdrojowa Góra nie odpowiada za ewentualne zdarzenia losowe wynikłe w trakcie korzystania z oferty zajęć edukacyjnych na terenie Nadleśnictwa.
- W zakresie spraw nienormowanych niniejszym regulaminem decyzje podejmuje Starszy Specjalista ds. edukacji leśnej lub osoba zastępująca w uzgodnieniu z Nadleśniczym Nadleśnictwa Zdrojowa Góra.