Asset Publisher
Organizacja III edycji konferencji "Skarby w lesie – przyroda, kultura, historia. Zdrowo w lesie” w siedzibie Nadnoteckiego Instytutu UAM w Pile
Nadleśnictwo Zdrojowa Góra w 2024 roku złożyło wniosek do Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Poznaniu o udzielenie dotacji na wsparcie realizacji przedsięwzięcia z zakresu edukacji ekologicznej pn. „Organizacja III edycji konferencji "Skarby w lesie – przyroda, kultura, historia. Zdrowo w lesie” w siedzibie Nadnoteckiego Instytutu UAM w Pile”.
Dzięki otrzymanej dotacji w kwocie 4 900 zł (słownie złotych: cztery tysiące dziewięćset) Nadleśnictwo zakupiło dla uczestników konferencji teczki i torby konferencyjne.
Konferencja "Skarby w lesie – przyroda, kultura, historia", organizowana jest corocznie przez Nadleśnictwo Zdrojowa Góra oraz Nadnotecki Instytut UAM w Pile. Partnerami wydarzenia byli: Nadnotecki Uniwersytet Trzeciego Wieku w Pile, Uniwersytet Trzeciego Wieku w Pile, Uniwersytet Trzeciego Wieku w Trzciance, Krajeński Ośrodek Kultury, PTTK Oddział w Pile. W tegorocznej edycji (21 października 2024 roku), tematem przewodnim było: "Zdrowo w lesie". Celem spotkania leśników i naukowców ze słuchaczami uniwersytetów trzeciego wieku, stowarzyszeń i środowisk senioralnych było ukazanie lasu i wiedzy o lesie – nie tylko jako miejsca rekreacji i odpoczynku, ale przede wszystkim źródła wiedzy, zdrowia i harmonii oraz szeregu dóbr gospodarczych i społecznych.
W trakcie wydarzenia skupiliśmy się na edukacji przyrodniczo-leśnej, wskazując, jak ważną rolę pełni las w kompleksowym rozumieniu funkcjonowania środowiska przyrodniczego. W tym roku szczególną uwagę poświęciliśmy zdrowiu środowiskowemu – czyli jak stan środowiska naturalnego wpływa na nasze zdrowie. Podkreśliliśmy też znaczenie leczniczych właściwości roślin leśnych, które od wieków stanowią naturalne remedium na wiele dolegliwości, oraz omówiliśmy korzyści płynące ze zdrowej żywności pochodzącej z lasu, takiej jak owoce, grzyby i zioła, czy dziczyzna.
Uczestnicy konferencji (250 osób) dowiedzieli się, jak w pełni korzystać z dobrodziejstw lasu – od spacerów poprawiających kondycję, przez relaksacyjne ćwiczenia oddechowe, po poznawanie bogactwa roślinności leśnej i jej zastosowania w codziennym życiu. Ponadto, nie zabrakło również wątków związanych z kulturowymi aspektami lasu, co pozwoliło na głębsze zrozumienie, jak wielki wpływ miały i mają lasy na rozwój społeczeństw.
Prelekcje oparte były na najnowszych badaniach naukowych oraz praktycznych wskazówkach dotyczących aktywności leśnych, które mogą być korzystne dla każdego, w tym seniorów. Przybliżyliśmy również bogatą historię związku człowieka z lasem, ukazując, jak przez wieki las służył jako źródło pożywienia, medycyny i schronienia.
Prelegentami tegorocznej konferencji byli: prof. Magdalena Frączek z Katedry Bioróżnorodności Leśnej/ Uniwersytetu Rolniczego w Krakowie, Adam Standio – Nadleśniczy Nadleśnictwa Zdrojowa Góra, dr Kamil Szpotkowski z Instytutu Chemii Bioorganicznej PAN w Poznaniu oraz dr Paweł M. Owsianny z Nadnoteckiego Instytutu UAM w Pile. Na zakończenie konferencji, dodatkową atrakcją było spotkanie z przedstawicielką siłowni GYM Factory Fitness & Fight, która poprowadziła warsztat z ćwiczeniami rozluźniającymi dla seniorów, pokazując, że ruch i aktywność to klucz do zdrowia w każdym wieku! Przedstawicielki Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Pile edukowały uczestników m.in. na temat rodzajów i właściwości grzybów.
Jak co roku, konferencja była okazją do integracji środowisk senioralnych oraz promocji zdrowego stylu życia. Wydarzenie to nie tylko pozwoliło na pogłębienie wiedzy o lesie, ale również umożliwiło wymianę doświadczeń, wspólne spędzenie czasu i czerpanie energii z przyrody. Seniorzy z całego regionu pilskiego mogli uczestniczyć w tym unikalnym wydarzeniu, które łączy edukację, zdrowie, współczesność i tradycje w lesie. Corocznym miejscem konferencji były gościnne progi Nadnoteckiego Instytutu UAM w Pile.