Asset Publisher Asset Publisher

Return to Full Page

10 lat OEPL „Zdrojowa Góra”.

Jubileuszowe obchody zapoczątkował ogłoszony przez Nadleśnictwo Zdrojowa Góra turniej przyrodniczy pn. „Jestem przyjacielem Lasu”, do którego zostały zaproszone wszystkie placówki przedszkolne i szkoły z terenu administracyjnego Nadleśnictwa.

Turniej odbył się 14 kwietnia w Pile w Zamiejscowym Ośrodku Dydaktycznym Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu.

Na starcie turnieju stawiło się 13 drużyn przedszkolaków i 16 zespołów uczniów (w tym: 9 szkół podstawowych, 6 gimnazjum i 1 szkoła ponadgimnazjalna).

Przedszkolaki miały do pokonania 6 punktów zadaniowych, starsze drużyny musiały rozwiązać 8 zadań. Wśród przygotowanych zadań były między innymi zadania na czas, jak układanie puzzli, rozpoznawanie głosów zwierząt, oznaczanie drzew po ich owocach i liściach, a także rozwiązanie testu ułożonego przez słuchaczki Uniwersytetu Trzeciego Wieku w Pile.

Na metę dotarły wszystkie drużyny w komplecie, a najlepsi byli:

PRZEDSZKOLA:

I.      MIEJSCE Publiczne Przedszkole nr 15 w Pile

II.    MIEJSCE Publiczne Przedszkole nr 16 im. Czerwonego Kapturka w Pile

III.  MIEJSCE Publiczne Przedszkole nr 19 im. Misia Uszatka w Pile

SZKOŁY PODSTAWOWE

I.    MIEJSCE Zespół Szkół im. Janusza Korczaka w Szydłowie

II.  MIEJSCE Szkoła Podstawowa im. Jana Pawła II w Ujściu

III. MIEJSCE Zespół Szkół nr 3 im. Lotników Polskich w Pile

GIMNAZJUM

I. MIEJSCE Zespół Szkół im. Władysława Stanisława Reymonta w Starej Łubiance

II. MIEJSCE Gimnazjum nr 4 im. Ignacego Jana Paderewskiego w Pile

III. MIEJSCE Zespół Szkół nr 1 im. Jana Brzechwy w Pile

SZKOŁY PONADGIMNAZJALNE

I. MIEJSCE Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych nr 3 w Pile

Dziękujemy wszystkim drużynom za udział w turnieju, a studentom ZOD UAM i słuchaczkom UTW za pomoc w jego organizacji!

 

Główne uroczystości jubileuszowe odbyły się 15 kwietnia, podczas konferencji pt. „Edukacja, turystyka i nauka w lasach pilskich. 10 lat Ośrodka Edukacji Przyrodniczo – Leśnej „Zdrojowa Góra",  w Zamiejscowym Ośrodku Dydaktycznym Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu.

Uroczystość, której rozpoczęcie ogłosiły rogi myśliwskie, prowadzili pracownicy Nadleśnictwa – Anna Stępień i Arkadiusz Bazuń. Nadleśniczy Nadleśnictwa Zdrojowa Góra Adam Standio przywitał wszystkich przybyłych gości i podkreślił, jak ważny wkład w edukację przyrodniczą mają lasy, a kontakt z przyrodą od najmłodszych lat pozwala na nawiązywanie związków emocjonalnych, co prowadzi do pogłębienia wrażliwości na dbałość o środowisko naturalne oraz zagrożenia związane z jego zanieczyszczeniem.

Głównym motywem pierwszej części konferencji była historia Ośrodka, którą przedstawiła edukatorka z Nadleśnictwa Zdrojowa Góra – Anna Kałka. Po wspomnieniach, podsumowaniu działalności i prezentacji dokonań, nadszedł czas na podziękowania za wieloletnią współpracę, pomoc i wsparcie.

Podczas mini sesji naukowej głos zabrał Dyrektor Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Pile Ryszard Standio oraz Zastępca Dyrektora Zamiejscowego Ośrodka Dydaktycznego Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza Paweł M. Owsianny, który zaprezentował badania i dydaktykę akademicką prowadzoną na terenie RDLP Piła.

Ostatnim prelegentem konferencji był Kierownik Leśnego Studia Filmowego ORWLP w Bedoniu – Tomasz Ogrodowczyk, który przedstawił historię wznawiania przez Lasy Państwowe czterech, najważniejszych powojennych albumów fotograficznych z Zielonej serii autorstwa Włodzimierza Puchalskiego.

W czasie konferencji można było podziwiać wernisaże – wystawę zdjęć Włodzimierza Puchalskiego oraz „Piękno przyrody" – wystawę prac słuchaczek Uniwersytetu Trzeciego Wieku w Pile grupa Malarstwo.

Nadleśnictwo Zdrojowa Góra składa serdeczne podziękowania wszystkim, którzy w jakikolwiek sposób przyczynili się do zorganizowania Jubileuszu 10-lecia Ośrodka Edukacji Przyrodniczo – Leśnej „Zdrojowa Góra".