Asset Publisher Asset Publisher

Dotacja z WFOŚiGW w Poznaniu

W roku 2017 Nadleśnictwo Zdrojowa Góra otrzymało dofinansowanie z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Poznaniu na przedsięwzięcie pn. „Podnoszenie jakości edukacyjnej w Nadleśnictwie Zdrojowa Góra poprzez doposażenie ścieżek przyrodniczych w tablicę i infrastrukturę oraz zakup pomocy dydaktycznych i wykonanie kalendarzy”.
W ramach projektu został zagospodarowany teren zielony przy Ośrodku Edukacji Przyrodniczo-Leśnej, w którym na łonie natury leśnicy mogą prowadzić zajęcia dla miłośników przyrody.
Zajęcia edukacyjne prowadzone są w oparciu o różne pomoce dydaktyczne. Nadleśnictwo Zdrojowa Góra propaguje idee ochrony środowiska, celem działań edukacyjnych jest uwrażliwianie odbiorców na piękno przyrody oraz przybliżanie społeczeństwu zagadnień z gospodarki leśnej i roli leśników działających na rzecz zrównoważonego rozwoju. Z tej formy edukacji korzysta blisko 6500 ludzi.
Na terenie nadleśnictwa znajduje się rezerwat przyrody „Kuźnik”. Położony jest w leśnictwie Koszyce (96 ha) na terenie Obszarów Natura 2000 Puszcza nad Gwdą i Ostoja Pilska, w polodowcowej rynnie jezior Kuźnickich. Miejsce to odwiedza rocznie ok. 7000 osób.
W ramach dotacji wykonano bramę wejściową do rezerwatu tzw. witacz. Ponadto odrestaurowane zostały 2 tablice drewniane.
Ze środków WFOŚiGW w Poznaniu dokonano zakupu profesjonalnego i bardzo nowoczesnego mikroskopu stereoskopowego, dzięki któremu jesteśmy w stanie pokazać szerszej grupie odbiorców „to co niewidzialne gołym okiem”, uwrażliwić społeczeństwo i zainteresować otaczającą nas przyrodą.
Zagospodarowanie ścieżki polegało na doposażeniu ścieżek w tablice dydaktyczne. Na tablicach zawarto informację o walorach przyrodniczych, historycznych, turystycznych i edukacyjnych.
Tematyka ścieżki dotyczy: historii rezerwatu, budowy geologicznej, informacji przyrodniczych i turystycznych omawianego obszaru. Wiedzę o walorach rezerwatu upowszechniają tablice - przystanki edukacyjne na trasie trzech pieszych szlaków turystycznych i jednego rowerowego, na terenie rezerwatu i w jego bezpośrednim sąsiedztwie.
Również dzięki nakładom WFOŚiGW w Poznaniu, nadleśnictwo stworzyło i wydało  oryginalne kalendarze na które składają się prace podopiecznych Młodzieżowego Domu Kultury „ISKRA” w Pile. Kalendarze mają na celu promocję walorów przyrodniczych nadleśnictwa. Są one nieodpłatnie przekazywane do przedszkoli, szkół oraz instytucji współpracujących z Nadleśnictwem Zdrojowa Góra. W ramach zadania w miesiącu październiku wykonanych zostało 800 szt. kalendarzy ściennych oraz 3000 szt. kalendarzyków kieszonkowych.
Link do strony WFOŚiGW w Poznaniu http://www.wfosgw.poznan.pl/